„Slovenský raj“ - národný koktail Slovenska

 

Slovenská barmanská asociácia sa rozhodla uchádzať sa o zaradenie slovenského koktailu medzi 100 koktailov sveta. K tejto výzve sa pripojili St.Nicolaus, Karloff, Old Herold – traja rýdzo slovenskí výrobcovia alkoholických nápojov, aby z nich šikovné ruky barmanov namiešali slovenský národný koktail.

V priestoroch reštaurácie Parlamentka – symbolicky pod bratislavským hradom – sa stretlo 19 barmanov z celého Slovenska, aby namiešali ten svoj naj koktail. O výsledku rozhodovala desaťčlenná odborná porota.

narodny koktail SK-2

 

Nakoniec so svojim koktailom „Slovenský raj“ zvíťazila Mgr. Jana Karkušová z Martina, ktorá je učiteľka, barmanka, majsterka sveta z roku 2014 a zároveň aj dlhoročná členka Slovenskej barmanskej asociácie.

Ako sama povedala, národný koktail by byť zrkadlom nás Slovákov, našich zvykov, tradícií a prírodných krás, ale pritom by mal byť aj nadčasový. Za základ zvolila borovičku a ako ďalšie ingrediencie vybrala lesné ovocie, ktoré dodáva drinku sviežosť, úžasnú arómu a výraznú rubínovú farbu. Drink harmonizuje sladkoslaná chuť karamelu a citrónového masla. K tomu trochu bylinného likéru a na záver aromatizácia drinku zástrekom citrusovej kôry. Nápoj sa podáva v čajovej šálke s jemnými vzormi lúčnych kvetov a aby nebol príliš usadlý je vyvýšený pomocou skleneného kalíška, v ktorom je ukrytá šťavnatá malina. Národný koktail dopĺňa malá viazanička levandule, citrónovej kôry a tymianu.

NKS

 

Receptúra národného koktailu

SLOVENSKÝ RAJ


Ingrediencie:

5 cl borovičky
1cl Demänovky Cranberry
1 cl Monin slaný karamel
2 cl čerstvej šťavy z lesného ovocia (maliny, čučoriedky)
1 bl Lemon Curd (citrónový krém – napr. Tesco)
0,5 cl Balsamico – malinový ocot
Zástrek: citrónovou kôrou
Dekorácia: citrónová kôra, tymián, levanduľa, malina
Spôsob prípravy: šejker

 

narodny koktail SK-3 

 

Ostatné súťažné koktaily si môžete pozrieť v našej fotogalérii

 

Fotogaléria

 

 

 

Kontakt

Slovenská barmanská asociácia

Brezová 14

071 01  Michalovce

Slovenská republika

Minigaléria

JoomShaper